انواع کوادکوپتر

آنچه می خوانید:
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک سربرگ اضافه کنید

   

  کوادکوپتر چیست؟

  قبل از آنکه به سراغ تعریف کواد کوپتر بریم، بهتر است کمی درباره مولتی روتورها صحبت کنیم. مولتی روتور یک نام کلی و عام برای پرنده‌های چند موتوره عمود پرواز بدون سرنشین است. این پرنده ها دارای بیش از یک پیشرانه برای حرکت به سمت بالا، پایین و یا طرفین می‌باشند. مولتی‌روتورها بر اساس تعداد موتور طبقه‌بندی می‌شوند که عبارتند از: بای کوپتر (دارای 2 موتور)، تری کوپتر (دارای 3 موتور)، کواد کوپتر (دارای 4 موتور)، هگزا کوپتر (دارای 6 موتور) و اوکتا کوپتر (دارای 8 موتور). همچنین قابلیت ارتقا به بیش از 8 موتور با استفاده از کنترل‌کننده‌های پیشرفته نیز وجود دارد. بنابراین منظور از کوادکوپتر همان پرنده بدون سرنشین یا پهپادی که دارای 4 موتور برای پیشرانه است، می‌باشد. امروزه گاها به تری کوپتر یا هگزا کوپتر، کوادکوپتر گفته می‌شود که با توجه به توضیحات فوق اشتباه است.

   

  تاریخچه کواد کوپتر ها

  تاریخچه کواد کوپتر

  مولتی روتورهای پیشرفته اوایل سال 1920 ساخته شدند، اما فکر ساختن این ماشین‌های پروازی برای چه کسانی بود؟

  اولین تلاش تجربی به منظور استفاده از هواپیماهای ملخی در سال 1907 توسط دو برادر فرانسوی به نام‌های جک و لوئیس برگت ریچت بود که منجر به ساخت اولین هواپیمای چند موتوره ( مولتی روتور ) گردید. برادران فرانسوی موفق به ساخت یک مولتی روتور شدند و پرنده آنها در تست پرواز موفق به برخاست شد، ولی پرواز آن بسیار ناپایدار بود و دارای مدت زمان پرواز کمی بود. سیر بسیار طولانی پس از آن‌ها طی گردید تا آنچه امروز از Quadcopter می‌بینید پدید آمد. برای کسب اطلاع بیشتر از سیر تکاملی و تاریخچه مولتی روتورها اینجا کلیک کنید.

   

  انواع مولتی روتور

  بای کوپتر (bi copter)

  بای کوپتر bi copter

  Bi Copter می‌تواند ارزان‌ترین پیکربندی در بین مولتی‌روتورها را داشته باشند و آن هم بدلیل استفاده از دو موتور و دو سروو است. اما این نوع از مولتی‌روتورها سخت ترین پلت فرم برای ایجاد پایداری در پرواز را دارا می‌باشند. همچنین این نوع پرنده دارای حداقل قدرت بلندکردن در بین مولتی روتوها نیز می‌باشد و آن هم بدلیل استفاده از تنها دو موتور پیشرانه است. پیکربندی بسیار محبوبی برای علاقمندان به دنیای مولتی روتورها نیست، و اطلاعات زیادی درباره آنها وجود ندارد.

   

  تری کوپتر (Tricopter)

  تری کوپتر Tricopter

  Tri copter دارای 3 موتور در یک “Y” شکل می‌باشد که در آن بازوها معمولا با زاویه 120 درجه از هم قرار دارند. تری کوپتر گاهی اوقات می‌تواند “T ” شکل باشد. دو ملخ بر روی بازوهای جلو چرخش در جهت مخالف یکدیگر قرار دارد و موتور عقب را می‌توان با یک سروو موتور برای فعال کردن مکانیسم انحراف و چپ و راست نمودن پرنده استفاده کرد. تری کوپتر می‌تواند یکی از ارزان‌ترین پیکربندی در بین مولتی روتورها را داشته باشد و آن هم بدلیل استفاده از سه موتور و یک سروو می باشد. اما این نوع از مولتی روتور یکی از سخت ترین پلت فرم‌ها برای ایجاد پایداری در پرواز را دارا می‌باشد. همچنین این نوع پرنده دارای حداقل قدرت بلند کردن وزن در بین مولتی روتورها نیز می‌باشد.

   

  کوادکوپتر (QuadCopter)

  کواد کوپتر QuadCopter

  ربات‌های پرنده شاید تمامی پرنده‌های بی سرنشین را در بر بگیرد اما از نظر بسیاری از کارشناس‌ها، کوادرتورها می‌توانند به حق این لقب را یدک بکشند. چون quad copter ترکیبی از مکانیک پرواز – الکترونیک و کامپیوتر می‌باشند. اما کوادرتور چیست؟

  کوادرتور یا کوادکوپتر یا پرنده چهار ملخه نوعی عمود پرواز است که بخاطر استفاده از چهار ملخ بصورت صلیبی این لقب را به آن داده‌اند. این نوع پیکربندی به پرنده این امکان را می‌دهد تا بتواند به راحتی و بطور مساوی در تمامی جهات حرکت کند و قدرت مانور فوق العاده‌ای داشته باشد. این پرنده بر خلاف ظاهر ساده خود بسیار بسیار پیچیده است، بطوری که طراحی این نوع از پرنده‌ها در کشورهای محدودی انجام می‌گیرد. مشکل بزرگی که بر سر طراحی چنین پرنده‌هایی وجود دارد مسئله پایداری این نوع از پرنده‌هاست که کار بسیار پیچیده‌ای است. در زیر به برخی از مشکلاتی که ممکن است تعادل این پرنده را بر هم بزند خواهیم پرداخت تا بیشتر با این مشکلات آشنا شوید

   

  هگزا کوپتر (Hexacopter)

  هگزا کوپتر Hexacopter

  هگزا کوپترها از زیر شاخه خانواده بزرگ مولتی روتورها هستند، پرنده‌های عمود پروازی که برای مصارف گوناگون تولید می شوند. ساختمان و شکل بدنه هگزا کوپترها به گونه‌ای است که در طراحی آن از 6 موتور استفاده شده است. به تبع بهره‌گیری از این 6 موتور، 6 ملخ نیز دارند. همانطور که در مبحث قبلی بیان شد حداقل تعداد موتورها در ساخت یک مولتی روتور باید 2 عدد به بالا باشد. هگزا کوپترها با بهره‌گیری از 6 موتور جزو قوی‌ترین و پرکاربردترین پرنده‌های دست ساز برای پروژه‌های مهم و حساس هستند. از هگزا کوپترها برای مصارف تجاری، نظامی، تفریحی، فیلم‌برداری و عکاس‌برداری حرفه‌ای هوایی و بسیاری موارد دیگر بهره گرفته می شود.

   

  اوکتا کوپتر (Octocopter)

  اوکتا کوپتر Octocopter

  Octo Copter آخرین زیر شاخه خانواده مولتی روتورها می‌باشد. ساختمان و شکل بدنه اوکتاکوپترها به گونه‌ای است که در طراحی آن از 8 موتور استفاده شده است. می‌توان گفت اوکتاکوپتر ها با بهره گیری از 8 موتور و جزو قوی ترین و آخرین دسته از پرنده‌های دست ساز برای پروژه های مهم و حساس هستند. به ندرت در برخی موارد از پهپادها 10 موتوره استفاده می‌شود و تقریبا می‌توان جزو 1 درصد از دنیای مولتی روتورها قرارشان داد. به دلیل تعداد بالای موتور در اوکتا کوپتر، توانایی حمل بار آنان بالا می‌رود و وزن پهپاد نیز افزایش می‌یابد. از اوکتا کوپتر‌ها بیشتر برای حمل بار استفاده می‌شود، مانند پهپادهای سم‌پاش، حمل دوربین‌های حرفه‌ای فیلم‌برداری.

   

  به طور کلی دایره کاربرد پرنده‌های پروازی بسیار وسیع است. به گونه‌ای که نمی‌توان تمامی کاربرد‌ها را به صورت تفکیکی دسته‌بندی کرد. اما به طور کل با پیشرفت علم و تکنولوژی آینده بسیار روشنی در انتظار پرنده‌های پروازی بدون سرنشین برای مصارف عمده و روزمرگی انسان‌ها است. هم‌اکنون می‌توانید برای ساخت یا خرید کواد کوپتر به فروشگاه اینترنتی آسمان سرخ آدینه مراجعه نمایید.

   

  2 دیدگاه دربارهٔ «انواع کوادکوپتر»

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک سربرگ اضافه کنید