تفاوت RTK ،PPK و GCP چیست؟

آنچه می خوانید:
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک سربرگ اضافه کنید

   

   اگر در زمینه‌ نقشه برداری هوایی فعالیت می‌کنید، حتما تاکنون نام GCP، RTK و PPK را شنیده‌اید و همواره سوال خیلی از افراد این است که ” تفاوت RTK ،PPK و GCP چیست؟ “. هر یک در نقشه برداری هوایی وظیفه‌ تعیین موقعیت مکانی عکس‌ها را بر عهده دارند. “دقت”، “سرعت” و “دسترسی به موقع به نتایج” سه پارامتر اصلی هستند که تفاوت اصلی کیفیت در نقشه برداری را ایجاد می‌کنند.

  توجه در انتخاب هر یک از این سه روش می‌تواند در دقت نتایج و سرعت دسترسی به داده‌ها تاثیر قابل توجهی داشته باشد. بنابراین شناخت سه روش GCP‌ ،PPK و RTK می‌تواند در کیفیت و هزینه‌ نهایی پیامدهای مثبت زیادی داشته باشد. اگر به دنبال شناخت کامل و انتخاب بهترین روش با توجه به کاربرد خاص خود هستید، با ما همراه باشید تا بررسی کنیم تفاوت PPK ،RTK و GCP چیست؟

   

  نقاط کنترل زمینی یا GCP چیست؟

   

  GCP یا همان Ground Control Points نقاطی شناخته شده روی سطح زمین هستند. آدرس این نقاط در حین پردازش به تصاویر متصل شده و مختصات زمینی نقاط را به مختصات گلوبال و واقعی آن‌ها تبدیل می‌کند.

  این ابزار به پهپاد اجازه می‌دهد تا دقت را در حد سانتی‌متر پایین بیاورد. اما نکته‌ای که احتمالا شما هم متوجه شده‌اید این است که برای استفاده از روش GCP لازم است موقعیت مکانی نقاط زمینی تعیین شود. این به معنای صرف وقت و نیروی کار قابل توجه است. حال تصور کنید محل مورد نظر برای نقشه برداری، سطحی بزرگ و ناهموار باشد با آب و هوای گرم تابستان!

   

  GPS تصحیح شده چیست؟

  نقاط زمینی یا GCP

  با پیشرفت تکنولوژی، با فناوری جدیدی به نام GPS تصحیح شده روبه رو هستیم. در این روش‌ با استفاده از گیرنده‌های سیستم موقعیت جهانی (GPS)، تولید و کیفیت داده‌ها بهبود یافته است. گرچه در هر دو روش GCP و GPS تصحیح شده، داده‌های تولیدی کیفیت مطلوبی دارند، اما فناوری GPS انرژی، وقت و هزینه‌ بسیار کمتری برای کاربر به همراه دارد.

  چندسالی است که دو فناوری جدید PPK و RTK مورد توجه نقشه برداران هوایی قرار گرفته‌اند. تفاوت اصلی این دو روش را از نام آن‌ها می‌توانید تشخیص دهید. (PPK (Post Processing Kinematic بدان معناست که فرآیند تعیین مختصات دقیق عکس‌ها، پس از پایان پرواز و دریافت داده‌ها از پهپاد امکان پذیر است. این در حالی است که در روش (RTK (Real Time Kinematic این تصحیح مختصات به صورت لحظه‌ای و در حین عکس برداری انجام می‌شود.

   

  RTK یا PPK ؟ کدام یک برای نقشه برداری هوایی با پهپاد بهتر است؟

   

  با توجه به آنچه گفته شد و پاسخی که به سوال اصلی ” تفاوت RTK ،PPK و GCP چیست؟ ” داده شد، اما هنوز سوال بزرگ باقی است ” کدام را انتخاب کنیم؟”. برای پاسخ به این سوال بهتر است چگونگی کارکرد هر کدام را بشناسیم. با شناخت و علم به این موضوع می‌توانیم در نقشه برداری هوایی با پهپاد روش بهینه‌تری را انتخاب کنیم.

  فناوری هر دو روش بسیار مشابه است. ولی تفاوت ماهیت این دو روش باعث می‌شود نتایج حاصل از PPK از اطمینان بیشتری برخوردار باشند.

  نقشه برداری با روش RTK

  در فناوری RTK احتمال از دست‌دادن داده‌ها بیشتر از روش PPK می‌باشد. چرا که به علت پردازش لحظه‌ای در صورتی که در یک لحظه سیگنالی از دست برود، متعاقبا داده‌ از دست خواهد رفت. اما در ارتباط با PPK، به علت این که داده‌ها پس از پرواز مورد پردازش قرار می‌گیرند، در صورت از دست دادن برخی از داده‌ها، می‌توان به کمک داده‌های بعدی و قبلی این داده‌ها را تخمین زده و اختلال ایجاد شده را برطرف نموده و مسیر صحیح پرواز را تخمین زد.

  نقشه برداری با روش PPK

  خب احتمالا متوجه پاسخ شده‌اید! گرچه هر دو روش PPK و RTK از تکنولوژی تقریبا مشابه بهره‌مند هستند. مقالات بسیاری در این زمینه به صورت ماهانه یا گاها هفتگی در وبسایت‌های معتبر مانند کمپانی Wingtra منتشر می‌شود. اما نکته‌ای که وجود دارد، قابلیت اطمینان بیشتر PPK در مقابل RTK هست که باعث شده‌است امروزه در صنعت نقشه‌برداری هوایی، پهپادهایی که از تکنولوژی PPK بهره‌مند هستند به مراتب بیشتر مورد توجه نقشه‌برداران قرارگیرند. (مطالعه بیشتر: کاربرد پهپاد در مدیریت بحران سیل )

   

  خرید PPK و RTK

  فروشگاه اینترنتی آسمان سرخ آدینه (ASAUAS) به عنوان اولین و بزرگترین مرکز ارائه‌دهنده تجهیزات نقشه برداری هوایی می‌باشد. هم‌اکنون می‌توانید تجهیزات مربوط به نقشه برداری هوایی با پهپاد را از جمله انواع PPK و RTK را تهیه نمایید.

   

  2 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت RTK ،PPK و GCP چیست؟»

   1. سلام دوست عزیز. بله لطفا با مراجعه به بخش تماس با ما، با کارشناسان فنی تماس حاصل نمایید. راهنمایی های لازم ارائه خواهد شد.

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک سربرگ اضافه کنید